Proprıo Foot Protez Ayak Sistemi

Proprıo Foot Protez Ayak, Össur firması tarafından geliştirilen ileri teknolojiye sahip üst düzey bir protez ayak sistemidir.
Üst düzey özelliklere sahip bu ayak sisteminde flex-foot teknolojisi kullanılmıştır. Proprıo ayağın dizaynında kullanılan bu teknoloji karbon kumaş plakaların vulkanize özelliği sayesinde bir araya getirilmesi ile elde edilir. Protez kullanıcısı için bu tekniğin en büyük özelliği hafif bir yapıya sahip olmasına rağmen son derece dayanıklı olmasıdır. Özetle havacılık sektöründe de kullanılan bu sistem hafifliği ve dayanıklılığı bir arada sunar.

Güvenli ve Doğal Yürüyüş

Diğer protez ayak sistemlerine göre eşsiz fizyolojik yararlar sunan Össur’un bu akıllı ayağı, bir çok protez kullanıcısının yürürken, adım atarken yapmak zonrunda olduğu dengeleme hareketlerini en az düzeye indirir. Kompansasyon hareketlerini daha az yapan protez ayak kullanıcıları daha rahat, daha doğal ve daha güvenli yürürler.
Proprio elektronik protez ayak sistemi kullanıcılarına daha güçlü bilek hareketi , akıllı yüzey uyumu ve doğal ayak hareketleri sağlar.

PROPRIO foot’a yüklü olan akıllı yazılım sayesinde yürüyüşün belli zamanlarında ayak bileğini yukarı çeker bu sayede daha seri vedaha doğal yürüme imkanı sağlar. Yürürken zemini takip etme gereksinimi olmaması, PROPRIO ayağa güveni ve dolayısıyla daha stabil yer temasını getirir. Ortaya çıkan gerçeğe yakın bir yürüyüş ozellikle bel, kalça ve diz bölgesindeki aşırı yuklenmeyi azaltır, protez kullanıcılarının daha uzun ve daha konforlu yürümelerine yardımcı olur.

Yeni Sensör Teknolojisi

Hareket halinde bile en ufak değişiklikleri, PROPRIO bunyesindeki sensör teknolojisi algılar, zemin yüzey ve aktivite farklılıklarına cok kısa sure içinde yanıt sağlar.
Cihazın beyni olan Yapay Zeka (Artificial Intelligence), kullanıcının yürüdüğü zemini açı sensörleri sayesinde algılar, bu verileri cok kısa sürede işleyerek ayak bileğinin, yürüyüşünün farklı modlarında yapması gereken acılarda hareket etmesini saglar.
”Dünyanın ilk Yapay Zekalı (AI) elektronik ayağı”

Yapay Zeka

Topuk vuruşu (protezin yere temas ettiği an) anı ile başlayan yürüyüşte ayak uzerinde entegre ivme sensorleri, saniyede 1000 kez açı ölçümü yaparak bu verileri Yapay Zekaya (AI) iletir. Kullanıcının tum hareketleri (merdiven inme-cıkma, rampa inme-cıkma, oturup-kalkma) hesaplayıcı algoritmalar ile surekli analiz edilir. Bu geniş analiz verileri Yapay Zeka içindeki Arazi Tarama haznesinde depolanır ve işlenir. Yürüyüşünün her bir saniyesinde, arazi tarama işlemcisi yürüyüş için en dogru hareketi belirler. Eğer kullanıcının eğimli bir arazide yürüdüğü algılanırsa, bu araziye uygun olarak ayak bileğini eğime orantılı aşağıya düşürür. Protez kullanıcısının daima bir onceki adımından bir sonraki adımı için dogru açıyı belireyek daha akıcı yürümesini sağlar. 

Proprıo Foot Protez Ayak bünyesinde hızlı ve dogru bir biçimde çalışmak için tasarlanmıs hafif ve hassas step motorlar uygulanmıstır. Ayak bileğinin hareketleri, ayak burnunun yukarıya dogru kalkması ve aşağıya dogru inmesi olarak tasarlanmıstır. Bu hareketler sayesinde değişen ayakkabı topuk yukseklikleri, eğimli araziler, merdiven inip çıkmalar protez bacak kullanıcıları için sorun olmaktan çıkmaktadır.